CONTINUOUS TONE-CODED SQUELCH SYSTEM
V OBLASTI TELEKOMUNIKACÍ , CONTINUOUS TONE-KÓDOVANÉ SQUELCH SYSTEM NEBO CTCSS JE OKRUH , KTERÝ SE POUŽÍVÁ KE SNÍŽENÍ OBTĚŽOVÁNÍ NASLOUCHAT OSTATNÍM UŽIVATELŮM NA SPOLEČNÉM DVOUSMĚRNÉ RÁDIOVÉ KOMUNIKAČNÍ KANÁL. TO JE NĚKDY OZNAČOVÁN JAKO TÓN UMLČOVAČEM NEBO DÍLČÍHO KANÁLU , PROTOŽE TO MÁ ZA NÁSLEDEK VYTVOŘENÍ VÍCE VIRTUÁLNÍCH KANÁLŮ, KTERÉ JSOU POMOCÍ STEJNÉ RÁDIOVÉ FREKVENCE . TO DĚLÁ TOTO TÍM, ŽE PŘIDÁ FREKVENCE ZVUKU TÓN NÍZKOU HLASU. KDE JE VÍCE NEŽ JEDNA SKUPINA UŽIVATELŮ JE NA STEJNÉ RÁDIOVÉ FREKVENCI (NAZVANÝ CO-CHANNEL UŽIVATELE ), CTCSS OBVOD ZTLUMÍ TI UŽIVATELÉ, KTEŘÍ POUŽÍVAJÍ JINOU CTCSS TÓN NEBO NE CTCSS. FUNKCE CTCSS NENABÍZÍ ŽÁDNÝ BEZPEČNOST.
PŘIJÍMAČ JEN S NOSNÝMI NEBO HLUKU ŠUMOVÁ BRÁNA ZAPNE PRO JAKÝKOLI DOSTATEČNĚ SILNÝM SIGNÁLEM; V REŽIMU CTCSS TO ZAPNE POUZE TEHDY, KDYŽ JE SIGNÁL NESE TAKÉ SPRÁVNÝ ZVUKOVÝ TÓN SUB-SLYŠITELNÝ. TÓNY NEJSOU VE SKUTEČNOSTI POD ROZSAH LIDSKÉHO SLUCHU, ALE JSOU ŠPATNĚ REPRODUKOVÁNY VĚTŠINA KOMUNIKACE KVALITNÍCH REPRODUKTORŮ A V KAŽDÉM PŘÍPADĚ JSOU OBVYKLE ODFILTROVÁNY PŘED ODESLÁNÍM DO REPRODUKTORU NEBO SLUCHÁTEK. CTCSS LZE POVAŽOVAT ZA FORMU SIGNALIZACE IN-BAND .
PŘÍKLAD
JAKO JEDNODUCHÝ PŘÍKLAD PŘEDPOKLÁDEJME, ŽE VYSOKOFREKVENČNÍ OBOUSMĚRNÁ JE SDÍLEN ROZVOZ PIZZY SLUŽBY A SLUŽBY ÚDRŽBY KRAJINY. KONVENČNÍ RADIOSTANICE BEZ CTCSS USLYŠÍ VŠECHNY PŘENOSY Z OBOU SKUPIN. V KRAJINÁŘSTVÍ MUSET POSLOUCHAT PIZZERII A PIZZA OBCHOD MÁ KDO SE DOZVÍ O KRAJINU AKTIVITĚ. S CTCSS A JINÝM TÓNEM PRO KAŽDOU SKUPINU, RÁDIA USLYŠÍ POUZE ČINNOST ZE SVÉ SKUPINY. TO MÁ SNÍŽENÍ POČTU ZTRACENÝCH ZPRÁV A ROZPTÝLENÍ ZBYTEČNÉ ROZHLASOVÉ TLACHÁNÍ PRO OSTATNÍ UŽIVATELE.
VŠIMNĚTE SI, ŽE VE VÝŠE UVEDENÉM PŘÍKLADU EXISTUJÍ POUZE DVA UŽIVATELÉ KO-KANÁLOVÉ. V HUSTÝCH OBOUSMĚRNOU RÁDIOVOU PROSTŘEDÍ, MNOHO SAMOSTATNÉ SKUPINY MOHOU KOEXISTOVAT NA JEDNOM RÁDIOVÉM KANÁLU.
NEVÝHODOU POUŽITÍ CTCSS NA SDÍLENÝCH KMITOČTECH, ŽE; PROTOŽE UŽIVATELÉ NESLYŠÍ PŘENOSY Z JINÉ SKUPINY, MOHOU CHYBNĚ PŘEDPOKLÁDAT, ŽE FREKVENCE JE V KLIDU A PAK VYSÍLAT NA HORNÍ ČÁSTI JINÉHO UŽIVATELE, TAK NÁHODNĚ RUŠENÍ VYSÍLÁNÍ DRUHÉ SKUPINY. NAPŘÍKLAD, VE VÝŠE UVEDENÉM PŘÍPADĚ, LANDSCAPER MŮŽE BÝT VE SPOJENÍ S JINÝM LANDSCAPER. MEZITÍM SE ŘIDIČ ROZVOZ PIZZY - NESLYŠEL ŽÁDNÉ PŘENOSY, PŘEDPOKLÁDÁ, ŽE FREKVENCE JE JASNÝ A VOLÁ JEHO EXPEDIČNÍ KANCELÁŘ. V ZÁVISLOSTI NA NĚKOLIKA FAKTORECH (UMÍSTĚNÍ, VÝKONU A PODOBNĚ), DVA SOUČASNÉ PŘENOSY, MOHLA SNADNO VZÁJEMNĚ RUŠIT, COŽ VEDE K JEDNÉ NEBO OBOU NENÍ JASNĚ ROZUMÍ SE. ČÍM VÍCE SAMOSTATNÝCH SKUPIN, KTERÉ SDÍLEJÍ STEJNÉ ČETNOSTI A TÍM ČASTĚJI PŘENÁŠET, TÍM VĚTŠÍ JE PRAVDĚPODOBNOST, ŽE DOJDE K TÉTO NÁHODNÉ INTERFERENCE. VYSÍLAČKY VYBAVENÉ SYSTÉMEM "BUSY CHANNEL LOCKOUT" FUNKCE ZABRÁNÍ PŘENOSU V TOMTO PŘÍPADĚ.
TEORIE PROVOZU
RÁDIA V PROFESIONÁLNÍM RÁDIOVÉHO SYSTÉMU DVOUCESTNÉHO POMOCÍ CTCSS VŽDY VYSÍLAT SVŮJ VLASTNÍ TÓN KÓDU PŘI KAŽDÉM STISKNUTÍ TLAČÍTKA PRO VYSÍLÁNÍ (DÁLE JEN JE VYSÍLÁN NA NÍZKÉ ÚROVNI SOUČASNĚ S HLASEM). TENTO JEV SE NAZÝVÁ CTCSS KÓDOVÁNÍ . CTCSS PRŮBĚŽNĚ SČÍTAJÍ KTERÉHOKOLI Z 32, 38 NEBO AŽ 50 (V ZÁVISLOSTI NA "STANDARDNÍ" JE POUŽIT), PŘESNÉ, VELMI NÍZKÉ ZKRESLENÍ, HLUBOKÝ AUDIO TÓNY NA PŘENÁŠENÝ SIGNÁL, POHYBUJÍCÍ SE V ROZMEZÍ OD 67 DO 257 HZ . TÓNY JSOU OBVYKLE OZNAČOVÁNY JAKO SUB-ZVUKOVÝCH TÓNŮ . V FM RÁDIOVÉHO SYSTÉMU DVOUCESTNÉHO HLADINY CTCSS SNÍMAČŮ JSOU ZPRAVIDLA NASTAVENY NA 15% SYSTÉMOVÉ ODCHYLKY . NAPŘÍKLAD, V SYSTÉMU ODCHYLKA 5 KHZ, ÚROVEŇ CTCSS TÓN BY SE NORMÁLNĚ NASTAVENA NA 750 HZ ODCHYLKY. UPRAVENÉ SYSTÉMY MOHOU VYŽADOVAT RŮZNÁ NASTAVENÍ ÚROVNĚ NA 500 HZ AŽ 1 KHZ (10-20%), ROZSAH.
SCHOPNOST PŘIJÍMAČE PRO ZTLUMENÍ ZVUKU, AŽ ZJISTÍ NOSIČ S SPRÁVNÉ CTCSS TÓN SE NAZÝVÁ DEKÓDOVÁNÍ . PŘIJÍMAČE JSOU VYBAVENY FUNKCÍ, KTERÉ UMOŽŇUJÍ CTCSS "LOCK", KTERÉ MAJÍ BÝT ZAKÁZÁN. NA USA LICENCOVANÝCH SYSTÉMŮ, PRAVIDLA FEDERAL COMMUNICATIONS COMMISSION VYŽADUJÍ, ABY UŽIVATELÉ CTCSS NA SDÍLENÝCH KANÁLECH ZAKÁZAT CTCSS JEJICH RECEIVERU ZKONTROLOVAT, ZDA UŽIVATELÉ KO-KANÁLOVÉ SE MLUVÍ PŘED VYSÍLÁNÍM.
V ZÁKLADNOVÉ STANICE KONZOLE MIKROFON MŮŽE MÍT ROZDĚLENÉ TLAČÍTKO PUSH-TO-TALK. STISKNUTÍ JEDNU POLOVINU TOHOTO TLAČÍTKA (ČASTO OZNAČENY IKONOU REPRODUKTORU NEBO PÍSMENY "MON", KRÁTKÝ PRO "MONITOR") ZAKÁŽE DEKODÉRU CTCSS A VRÁTÍ PŘIJÍMAČ SLUCHU ŽÁDNÝ SIGNÁL NA KANÁLE. TO SE NAZÝVÁ MONITORU FUNKCE. NĚKDY JE MECHANICKÉ BLOKOVÁNÍ: UŽIVATEL MUSÍ TLAČIT DOLŮ A PODRŽTE TLAČÍTKO MONITORU NEBO TLAČÍTKO PRO VYSÍLÁNÍ JE UZAMČEN A NEMŮŽE BÝT STISKNUTO. TATO MOŽNOST BLOKOVÁNÍ SE OZNAČUJE JAKO POVINNÉ MONITORU PŘED VYSÍLÁNÍ (JE UŽIVATEL NUCEN SLEDOVAT HARDWAROVOU KONSTRUKCI ZAŘÍZENÍ SAMOTNÉHO).
NA MOBILNÍ RÁDIA , MIKROFON JE OBVYKLE ULOŽEN V ZAVEŠENÍ KLIPU NEBO VISET-UP OKNA, KTERÉ OBSAHUJÍ MIKROFON KLIP. KDYŽ UŽIVATEL TÁHNE MIKROFON Z ZAVEŠENÍ KLIP PRO USKUTEČNĚNÍ HOVORU, VYPÍNAČ V KLIPU (BOX) NUTÍ K RECEIVERU VRÁTIT DO REŽIMU KONVENČNÍ NOSIČE SKVELČE ( "MONITOR"). NĚKTERÉ NÁVRHY PŘEMÍSTIT PŘEPÍNAČ DO TĚLA SAMOTNÉHO MIKROFONU. V RUČNÍCH RADIOSTANIC, COŽ LED INDIKÁTOR MŮŽE SVÍTIT ZELENÉ, ŽLUTÉ NEBO ORANŽOVÉ, ABY UPOZORŇOVAL JINÝ UŽIVATEL HOVOŘÍ NA KANÁLE. RUČNÍ RÁDIA OBVYKLE MAJÍ SPÍNAČ NEBO TLAČÍTKOVÝ SLEDOVAT. NĚKTERÉ MODERNÍ RÁDIA MAJÍ FUNKCI ZVANOU "BUSY CHANNEL LOCKOUT", KTERÁ NEUMOŽNÍ UŽIVATELI VYSÍLAT TAK DLOUHO, DOKUD RÁDIO PŘIJÍMÁ DALŠÍ SIGNÁL.
CTCSS DEKODÉR JE ZALOŽEN NA VELMI ÚZKOU PÁSMOVOU PROPUSTÍ, KTERÁ PROCHÁZÍ POŽADOVANÝ CTCSS TÓN. VÝSTUP FILTRU JE ZESÍLEN A NAPRAVIT, COŽ VYTVÁŘÍ STEJNOSMĚRNÉ NAPĚTÍ VŽDY, KDYŽ JE PŘÍTOMEN POŽADOVANÝ TÓN. STEJNOSMĚRNÉ NAPĚTÍ SE POUŽÍVÁ PRO ZAPNUTÍ, ZAPNOUT NEBO ZTLUMENÍ ZVUKU REPRODUKTORU ETAPY PŘIJÍMAČE. JE-LI PŘÍTOMEN TÓN, PŘIJÍMAČ JE IGNOROVÁN, KDYŽ NENÍ PŘÍTOMEN PŘIJÍMAČ MLČÍ.
DO KOMUNIKAČNÍHO PŘIJÍMAČE URČENÉ PRO CTCSS, ZVUKOVÝ FILTR S VYSOKOU-PASS BY MĚL BLOKOVAT CTCSS TÓNŮ (POD 300 HZ), TAKŽE NEJSOU SLYŠET V REPRODUKTORU. VZHLEDEM K TOMU, ZVUKOVÉ KŘIVKY LIŠÍ OD JEDNOHO PŘIJÍMAČE DO DRUHÉHO, NĚKTERÁ RÁDIA MŮŽE PROJÍT SLYŠITELNÝ ÚROVEŇ CTCSS TÓNU DO REPRODUKTORU. NIŽŠÍ TÓN FREKVENCE JSOU OBECNĚ MÉNĚ SLYŠET. V PŘÍPADĚ, ŽE MAGENTA AUDIO KŘIVKA JE ZNÁZORNĚNO NA OBRÁZKU VPRAVO BYLY VYNESENY Z CTCSS VYBAVENÉM PŘIJÍMAČEM, TO BY KLESNOUT TÉMĚŘ KOLMO DOLŮ POD 300 HZ.
PROTOŽE OBDOBÍ JE PŘEVRÁCENÁ HODNOTA FREKVENCE, MŮŽE NIŽŠÍ KMITOČTY TÓNOVÉ TRVAT DELŠÍ DOBU K DEKÓDOVÁNÍ (ZÁVISÍ NA NÁVRHU DEKODÉRU). PŘIJÍMAČE V SYSTÉMU, KTERÝ VYUŽÍVÁ 67,0 HZ MŮŽE TRVAT VÝRAZNĚ DÉLE, NEŽ TY DEKÓDOVAT S POUŽITÍM 203,5 HZ, A MOHOU TRVAT DÉLE NEŽ JEDEN DEKÓDOVÁNÍ 250,3 HZ. V NĚKTERÝCH OPAKOVAČ SYSTÉMECH, ČASOVÁ PRODLEVA MŮŽE BÝT VÝZNAMNÉ. SPODNÍ TÓN MŮŽE ZPŮSOBIT JEDNA NEBO DVĚ SLABIKY, KTERÉ MAJÍ BÝT OŘÍZNUT PŘED PŘIJÍMAČ ZVUK JE IGNOROVÁN (JE SLYŠET). JE TO PROTO, ŽE PŘIJÍMAČE SE DEKÓDOVÁNÍ V ŘETĚZCI. ZESILOVAČ PŘIJÍMAČ MUSÍ NEJPRVE CÍTIT NOSNÝ SIGNÁL NA VSTUPU, PAK DEKÓDOVAT TÓN CTCSS. KDYŽ K TOMU DOJDE, ZMĚNÍ SE SYSTÉM VYSÍLAČ, KÓDOVÁNÍ TÓN CTCSS NA JEHO NOSNÝ SIGNÁL (VÝSTUPNÍ FREKVENCE). VŠECHNY RADIOSTANICE V SYSTÉMU SPUSTIT DEKÓDOVÁNÍ POTÉ, CO CÍTÍ DOPRAVCE SIGNÁL JE PAK ROZPOZNAT TÓN NA DOPRAVCE, JAK JE PLATNÝ. JAKÉKOLIV NARUŠENÍ NA ZAKÓDOVANÝCH TÓN BUDE TAKÉ MÍT VLIV NA DOBU DEKÓDOVÁNÍ.
NAVRŽENÉ SYSTÉMY ČASTO POUŽÍVAJÍ TÓNY V 127,3 HZ AŽ 162,2 HZ ROZSAHU VYVÁŽIT RYCHLÉ DEKÓDOVÁNÍ PŘI ZACHOVÁNÍ TÓNŮ MIMO SLYŠITELNÉ ČÁSTI AUDIO DOSTÁVAJÍ. VĚTŠINA VÝROBCŮ REGULÁTOR AMATÉRSKÉ RÁDIO OPAKOVAČE NABÍZÍ MOŽNOST ZPOŽDĚNÍ ZVUKU-TO ZPOZDÍ OPAKOVANÉ ŘEČI ZVUK PRO VOLITELNOU POČET MILISEKUND PŘEDTÍM, NEŽ JE PŘENÁŠEN. BĚHEM TÉTO URČITOU DOBU ZPOŽDĚNÍ (JEHOŽ VÝŠE SE UPRAVÍ BĚHEM INSTALACE, PAK UZAMČENA), DEKODÉR CTCSS MÁ DOSTATEK ČASU, ABY ROZPOZNAL SPRÁVNÝ TÓN. TÍMTO ZPŮSOBEM JE PROBLÉM S ZTRACENÝCH SLABIK NA ZAČÁTKU PŘENOSU MOHOU BÝT PŘEKONÁNY BEZ NUTNOSTI POUŽÍT VYŠŠÍ FREKVENČNÍ TÓNY.
V DŘÍVĚJŠÍCH SYSTÉMŮ BYLO BĚŽNÉ, ABY SE ZABRÁNILO POUŽÍVÁNÍ SOUSEDNÍCH TÓNŮ. NA KANÁLECH, KDE KAŽDÝ K DISPOZICI TÓN NEPOUŽÍVÁ, JE TO DOBRÁ TECHNICKÁ PRAXE. NAPŘÍKLAD IDEÁLNÍ BY BYLO, ABY SE ZABRÁNILO POUŽÍVÁNÍ 97,4 HZ A 100,0 HZ NA STEJNÉM KANÁLU. TÓNY JSOU TAK BLÍZKO, ŽE NĚKTERÉ DEKODÉRY MŮŽE PRAVIDELNĚ FALEŠNÉ SPOUŠŤ. UŽIVATEL OBČAS SLYŠÍ SLABIKY NEBO DVA UŽIVATELŮ SOUČASNĚ KANÁLŮ NA JINÉM CTCSS TÓNU MLUVÍ. JAKO ELEKTRONICKÝCH SOUČÁSTEK VĚKU, NEBO PROSTŘEDNICTVÍM VÝROBNÍCH ODCHYLEK, NĚKTERÁ ZAŘÍZENÍ V SYSTÉMU MŮŽE BÝT LEPŠÍ NEŽ OSTATNÍ PŘI ODMÍTNUTÍ NEDALEKÉ TÓNOVÉ FREKVENCE.
DIGITÁLNÍ KÓDOVANÉ ŠUMOVÁ BRÁNA
HLAVNÍ ČLÁNEK: DIGITÁLNÍ KÓDOVANÝ SQUELCH
CTCSS JE ANALOGOVÝ SYSTÉM. POZDĚJŠÍ DIGITÁLNÍ KÓDOVANÝ SQUELCH SYSTÉM (DCS) BYL VYVINUT MOTOROLA POD OCHRANNOU ZNÁMKOU NÁZVEM DIGITAL PRIVATE LINE (DPL). GENERAL ELECTRIC ODPOVĚDĚL STEJNÝM SYSTÉMEM POD NÁZVEM DIGITAL CHANNEL STRÁŽE (DCG). RODOVÉ JMÉNO JE CDCSS (CONTINUOUS DIGITÁLNÍ KÓDOVANÝ SQUELCH SYSTEM). POUŽITÍ DIGITÁLNÍ UMLČOVAČEM NA KANÁLU, KTERÝ MÁ STÁVAJÍCÍ TÓN UMLČET UŽIVATELŮM BRÁNÍ VYUŽÍVÁNÍ 131,8 A 136,5 HZ TÓNY, JAKO JE DIGITÁLNÍ PŘENOSOVÁ RYCHLOST JE 134,4 BITŮ ZA SEKUNDU A DEKODÉRY NASTAVENY NA TĚCHTO DVOU TÓNŮ BUDE CÍTIT PŘERUŠOVANÝ SIGNÁL (OZNAČOVANÉ V RÁDIOVÉM OBORU OBOUSMĚRNÉ JAKO "RUŠIVÝM SIGNÁLŮM" DEKODÉR).
SEZNAM TÓNŮ
CTCSS TÓNY JSOU STANDARDIZOVÁNY PODLE EIA / TIA . KOMPLETNÍ SEZNAM TÓNŮ LZE NALÉZT V JEJICH PŮVODNÍM STANDARDNÍ RS-220A, A NOVĚJŠÍ EIA / TIA-603D STANDARDNÍ; TÓNY CTCSS TAKÉ MOHOU BÝT UVEDENY V INSTRUKCI VÝROBCE, ÚDRŽBU NEBO PROVOZNÍCH PŘÍRUČKÁCH. NĚKTERÉ SYSTÉMY POUŽÍVAJÍ NESTANDARDNÍ TÓNY. TYTO NATO VOJENSKÁ RÁDIA POUŽÍT 150,0 HZ, A TO LZE NALÉZT V UŽIVATELSKÝCH PŘÍRUČKÁCH PRO RÁDIA. NĚKTERÉ OBLASTI NEPOUŽÍVAJÍ NĚKTERÉ TÓNY. NAPŘÍKLAD TÓN 100,0 HZ JE ZABRÁNĚNO VE VELKÉ BRITÁNII, PROTOŽE TO JE DVAKRÁT UK NAPÁJECÍ ELEKTRICKÉ VEDENÍ FREKVENCE; NEDOSTATEČNĚ VYHLAZENÉ NAPÁJENÍ MŮŽE DOJÍT K NECHTĚNÉMU OTEVŘENÍ UMLČENÍ (TO PLATÍ V MNOHA JINÝCH OBLASTECH, KTERÉ POUŽÍVAJÍ 50 HZ VÝKON). UMLČET TÓNY OBVYKLE POCHÁZEJÍ Z JEDNÉ ZE TŘÍ SÉRIÍ, JAK JE UVEDENO NÍŽE SPOLU S DVĚMA ZNAKU PL KÓDU MOTOROLA POUŽÍVÁ K IDENTIFIKACI TÓNY. NEJBĚŽNĚJŠÍ SADA PODPOROVANÝCH SQUELCH TÓNŮ JE SADA 38 TÓNŮ VČETNĚ VŠECH ODSTÍNECH, S MOTOROLA PL KÓDŮ, S VÝJIMKOU TÓNŮ WZ, 8Z, 9Z, A 0Z (ZERO-Z). NEJNIŽŠÍ ŘADA MÁ SOUSEDNÍ TÓNY, KTERÉ JSOU ZHRUBA V HARMONICKÉM POMĚRU 2 0,05 AŽ 1 (≈1.035265), ZATÍMCO OSTATNÍ DVĚ ŘADY MAJÍ PŘILEHLÉ TÓNY ZHRUBA V POMĚRU 10 0,015 AŽ 1 (≈1.035142). PŘÍKLADEM TECHNICKÝ POPIS LZE NALÉZT V PHILIPS TECHNICKÉ ÚDAJE O SVÝCH PRODUKTECH CTCSS.
POZNÁMKY
- 1 NESTANDARDNÍ ČÍSELNÉ KÓDY. MNOHO RÁDIA POUŽÍT SADA ČÍSELNÝCH KÓDŮ, KTERÉ MAJÍ PŘEDSTAVOVAT ODPOVÍDAJÍCÍ TÓNY; NICMÉNĚ, NEEXISTUJE ŽÁDNÉ PUBLIKOVANÉ STANDARDNÍ A JEN ČÁSTEČNÉ PŘIJETÍ PRŮMYSLU.
- 2 NĚKTERÁ RÁDIA POUŽÍVAT 69,4 HZ MÍSTO, KTERÉ LÉPE ODPOVÍDÁ HARMONICKÉ SEKVENCE, A TENTO TÓN JE ČASTO VYNECHÁN JAKO VOLBA.
- 3 ROVNĚŽ ZNÁMÝ POD KÓDEM SP.
- 4 NENÍ VLASTNĚ V TOMTO HARMONICKÉM POŘADÍ, ALE V PRŮMĚRU O ZA A 1Z TÓNY POUŽÍVAJÍ K VYPLNĚNÍ MEZERY MEZI NIŽŠÍ A STŘEDNÍ SEKVENCÍ. 98,1 HZ BY TÓN PO ZA, A TÓN, NEŽ BY BYLO 1Z 96,6 HZ, ZA PŘEDPOKLADU, ŽE BYLY POUŽITY STEJNÉ HARMONICKÉ.
- 5 MNOHÉ (VOJENSKÉ) RADIO NATO MÁ PŘEPÍNATELNÝ 150,0 HZ TÓN. TENTO SEZNAM OBSAHUJE NÁSLEDUJÍCÍ RÁDIA: AN / PRC-68,AN / PRC-117F, AN / PRC-117G,AN / PRC-77,AN / PRC-113, AN / PRC-137, AN / PRC-139,/ PRC-152,AN / PRC-119,AN / VRC-12, AN / PSC-5 A THALES 148MBITR.
- 6 THE 8Z, 9Z, A 0Z ( "ZERO-Z") TÓNY JSOU ČASTO VYNECHÁNY Z RÁDIÍ, KTERÉ POUŽÍVAJÍ ŘADU M1-M7 TÓNŮ.
- 7 NENÍ ZNÁMO, ŽE BYLY POUŽITY, ALE SOUČÁSTÍ UMÍSTIT 9Z A 0Z TÓNY VE SPRÁVNÉ POLOZE V HARMONICKÉ ŘADĚ.
JMÉNA PRODEJCE
CTCSS SE ČASTO NAZÝVÁ PL TÓN (PRO PRIVATE LINE , JE OCHRANNÁ ZNÁMKA SPOLEČNOSTI OF MOTOROLA ), NEBO JEDNODUŠE TÓN . GENERAL ELECTRIC 'S A REALIZACE BENDIXŮV KRÁLŮV Z CTCSS SE JMENUJE CHANNEL GUARD (NEBO CG ). KLASICKÉ RCA RÁDIA VOLAL JEJICH REALIZACE TICHÝ CHANNEL . ICOM RÁDIA VOLAT TUTO FUNKCI C.TONE . KENWOOD RÁDIA VOLÁNÍ FUNKCE TICHÝ TALK NEBO QT . E. F. JOHNSON CORP. POUŽÍVÁ "TG" PRO "TONEGUARD" A POZDĚJI "CG" PRO "CALLGUARD". ZETRON LITERATURA SE ODKAZUJE NA "TONELOCK", A RITRON, INC. ETIKETY JEJICH IMPLEMENTACI "TICHO CALL" (QC) A "DIGITAL QUIET CALL" (DQC). EXISTUJE MNOHO DALŠÍCH NÁZVY SPOLEČNOSTÍ SPECIFICKÝCH PRO ROZHLASOVÉ PRODEJCI POUŽÍVAJÍ K POPISU KOMPATIBILNÍ MOŽNOSTI. JAKÝKOLI SYSTÉM CTCSS, KTERÝ MÁ KOMPATIBILNÍ TÓNY A ÚROVNĚ JSOU ZAMĚNITELNÉ. STARÉ A NOVÉ RÁDIA S CTCSS A RÁDIA PŘES VÝROBCI JSOU KOMPATIBILNÍ.
V AMATÉRSKÉM RÁDIU, TERMÍNY PL TÓN , PL A JEDNODUŠE TÓN JSOU STÁLE POUŽÍVÁNY PONĚKUD OBYČEJNĚ. ČASTO SE STÁVÁ, ŽE JE ROZDÍL MEZI PODMÍNKAMI TÓNEM A TÓN UMLČOVAČEM , V NĚMŽ BÝVALÝ ODKAZUJE NA POUŽITÍ PRO VYSÍLÁNÍ CTCSS TÓN PŘI POUŽITÍ STANDARDNÍHO NOSNÉ SKVELČE NA PŘIJÍMAČI. POUŽITÍ VYSÍLACÍCH POUZE CTCSS UMOŽŇUJE STANICÍM KOMUNIKOVAT S OPAKOVAČI A DALŠÍMI STANICEMI S POUŽITÍM CTCSS ZATÍMCO VAZBA JE MARGINÁLNÍ A CTCSS TÓNY NEMUSÍ BÝT SPRÁVNĚ DEKÓDOVAT. TERMÍN TÓN UMLČET NEJVÍCE ČASTO ZAHRNUJE TÓN A RÁDIO NEBUDE VYSÍLAT POUZE CTCSS TÓN VZDÁLENÉ STANICE NEBO OPAKOVAČ, ALE UMLČET VŠECHNY PŘÍCHOZÍ SIGNÁLY, KTERÉ NEMAJÍ OBSAHOVAT TAKÉ TÓN CTCSS. TO JE UŽITEČNÉ V OBLASTECH, KDE MŮŽE BÝT VÍCE OPAKOVAČŮ, KTERÉ SDÍLEJÍ STEJNÝ VÝSTUPNÍ FREKVENCI, ALE MAJÍ RŮZNÉ TÓNY CTCSS, NEBO TAM, KDE MÍSTNÍ INTERFERENCE JE PŘÍLIŠ SILNÝ PRO FRONT-END VAŠEHO RÁDIA.
REVERZNÍ CTCSS
NĚKTERÉ PROFESIONÁLNÍ SYSTÉMY POUŽÍVAJÍ FÁZOVÉ OBRÁCENÍ TÓNU CTCSS NA KONCI VYSÍLÁNÍ K ODSTRANĚNÍ HAVÁRIE UMLČOVÁNÍ NEBO UMLČET OCAS. TO JE BĚŽNÉ U GENERAL ELECTRIC MOBILE RADIO A MOTOROLA SYSTÉMŮ. KDYŽ UŽIVATEL UVOLNÍ JEHO TLAČÍTKO PUSH TO TALK CTCSS TÓN DĚLÁ FÁZOVÝ POSUN O CCA 200 MILISEKUND. VE STARŠÍCH SYSTÉMECH, TÓN DEKODÉRY POUŽÍVAJÍ MECHANICKÉ RÁKOSÍ K DEKÓDOVÁNÍ CTCSS TÓNY. PŘI AUDIO NA REZONANČNÍ ROZTEČÍ BYLA PŘIVÁDĚNA DO PAPRSKU, BYLO BY TO REZONOVAT / CHVĚNÍ, KTERÝM SE TATO NA ZVUKU REPRODUKTORU. ZVRAT END-OF-PŘENOSU FÁZE (NAZVANÝ "REVERZNÍ BURST" SPOLEČNOSTÍ MOTOROLA A "SQUELCH ELIMINACE OCAS" NEBO "STE" GE ) ZPŮSOBIL RÁKOS NÁHLE PŘESTANE VIBROVAT, COŽ BY ZPŮSOBILO PŘÍJEM AUDIO OKAMŽITĚ ZTLUMIT. ZPOČÁTKU BYL POUŽIT FÁZOVÝ POSUN O 180 STUPŇŮ, ALE ZKUŠENOSTI UKAZUJÍ, ŽE K POSUNU ± 120 AŽ 135 STUPŇŮ BYLO OPTIMÁLNÍ ZASTAVENÍ MECHANICKÝCH RÁKOSÍ. TYTO SYSTÉMY MAJÍ ČASTO AUDIO ZTLUMENÍ LOGICKÝ STANOVENY JEN PRO CTCSS. POUŽÍVÁ-LI SE VYSÍLAČ BEZ FUNKCE OTOČENÍ FÁZE SE SQUELCH MŮŽE ZŮSTAT IGNOROVÁN TAK DLOUHO, DOKUD RÁKOSU I NADÁLE, ABY VIBROVAL-AŽ 1,5 SEKUNDY NA KONCI PŘENOSU, PROTOŽE PŘECHÁZÍ DO STOPU (NĚKDY OZNAČOVANÉ JAKO "SETRVAČNÍK EFEKT ", NEBO S NÁZVEM" VOLNOBĚH "). TUDÍŽ, JE ZDE JEDNA NÁMITKA O VŠECH CTCSS ZAMĚNITELNÉ, POKUD EXISTUJE MĚNÍCÍ SYSTÉM FÁZE SE ÚHEL POSUNU SE MUSÍ SHODOVAT. VŠIMNĚTE SI, ŽE HARDWARE POUŽÍVANÝ K IMPLEMENTACI "REVERZNÍ VÝBUCH" / "UMLČET ELIMINAČNÍ OCAS" SYSTÉM JE VŠECHNY OBSAŽENY VE VYSÍLAČI.
INTERFERENCE A CTCSS
V NON-KRITICKÁ POUŽITÍ, CTCSS MŮŽE BÝT TAKÉ POUŽIT PRO SKRYTÍ PŘÍTOMNOSTI RUŠIVÝCH SIGNÁLŮ, JAKO JSOU INTERMODULACE PŘIJÍMAČE VYRÁBĚNÉ. PŘIJÍMAČE S CHUDÝMI SPECIFIKACEMI-JAKO JSOU SKENERY NEBO MOBILNÍ LOW-COST RÁDIÍ, NEMŮŽE ODMÍTNOUT SILNÉ SIGNÁLY PŘÍTOMNÉ V MĚSTSKÉM PROSTŘEDÍ. INTERFERENCE BUDE I NADÁLE PŘÍTOMEN, A MOHOU BLOKOVAT PŘIJÍMAČ, ALE DEKODÉR BUDE ZABRÁNIT SLYŠET. TO BUDE JEŠTĚ SNÍŽIT VÝKON SYSTÉMU, ALE UŽIVATEL NEBUDE MUSET SLYŠET ZVUKY PRODUKOVANÉ OBDRŽENÍ RUŠENÍ.
CTCSS SE VELMI ČASTO POUŽÍVAJÍ V AMATÉRSKÉ RÁDIO PRO TENTO ÚČEL. ŠIROKOPÁSMOVÉ A EXTRÉMNĚ CITLIVÉ RÁDIA JSOU BĚŽNÉ V AMATÉRSKÉM POLI, KTERÝ UKLÁDÁ OMEZENÍ PRO DOSAŽITELNÉ INTERMODULACÍ A VÝKON PŘILEHLÉ KANÁLŮ. ČASTO VŠECHNY OPAKOVAČŮ V PODÍLU NA ZEMĚPISNÉM REGIONU STEJNÝ CTCSS TÓN JAKO METODA SNIŽUJE RUŠENÍ CO-KANÁLOVÝ ZE SOUSEDNÍCH REGIONŮ A ZVÝŠENÍ OPAKOVANÉHO POUŽITÍ FREKVENCE. TO JE PRAXE SOUVISÍ ZPÁTKY KE STARÉ FCC PRAXI KOORDINOVAT CTCSS TÓNŮ PRO OBCHODNÍ SLUŽBY. V MNOHA VENKOVSKÝCH OBLASTECH USA, KDE JE NUTNÁ KOORDINACE, VÝCHOZÍ 100 HZ SE STAL DE FACTO STANDARDEM.
FAMILY RADIO SERVICE (FRS) , PMR446 A DALŠÍCH SPOTŘEBITELSKÝCH-GRADE "BUBBLE PACK" RÁDIA ČASTO OBSAHUJÍ FUNKCI NAZVANOU "INTERFERENCE ELIMINATOR CODES", "SUB-KANÁLY", NEBO "PRIVÁTNÍCH KÓDŮ," COŽ ZNAMENALO DVA POSLEDNĚ JMENOVANÍ JSOU ZVLÁŠTĚ ZAVÁDĚJÍCÍ, PROTOŽE, NA ROZDÍL OD DO JAKÉ PRODEJ ODBORNÉ LITERATURY LZE KONSTATOVAT, ŽE NEPOSKYTUJÍ SOUKROMÍ NEBO BEZPEČNOST, ALE SLOUŽÍ POUZE KE SNÍŽENÍ NEPŘÍJEMNÉHO RUŠENÍ JINÝMI UŽIVATELI NEBO JINÝCH ZDROJŮ HLUKU; PŘIJÍMAČ S TÓNOVOU UMLČOVAČEM VYPNUTÝ (NAPŘ ČASTO PROVÁDÍ VÝBĚREM KÓD "0") BUDE SLYŠET VŠECHNO NA KANÁLU. GMRS / FRS RÁDIA POSKYTOVAT CTCSS KÓDY OBVYKLE POSKYTUJÍ VÝBĚR Z 38 TÓNŮ,, ALE MNOŽSTVÍ TÓN A TÓN FREKVENCE POUŽITÉ SE MOHOU LIŠIT OD JEDNOHO VÝROBCE DO DRUHÉHO (NEBO DOKONCE V RÁMCI ŘADY PRODUKTŮ Z JEDNOHO VÝROBCE), A NEMĚLA BY SE PŘEDPOKLÁDAT, BÝT KONZISTENTNÍ (TEDY "TÓNŮ 12" V JEDNOM SOUBORU RÁDIÍ NEMUSÍ BÝT "TÓN 12" V JINÉM). KDYŽ RÁDIO NABÍZÍ VÍCE NEŽ 50 KÓDŮ (121 SE STÁVÁ ČASTO), TĚM VYŠŠÍM (NAPŘ 39-121) JSOU OBVYKLE DCS KÓDY.
JE TO DOBRÝ NÁPAD POUŽÍT JAKÝKOLI KÓDOVANÉHO UMLČENÍ SYSTÉMU SKRÝVAT PROBLÉMY S RUŠENÍM V SYSTÉMECH S ŽIVOT BEZPEČNOSTI NEBO VEŘEJNÉHO BEZPEČNOST UŽÍVÁ JAKO JE POLICIE, HASIČI, PÁTRÁNÍ A ZÁCHRANA NEBO AMBULANCE SPOLEČNOSTI DISPEČINKU. PŘIDÁNÍ TÓN NEBO DIGITÁLNÍ SQUELCH DO RÁDIOVÉHO SYSTÉMU NEŘEŠÍ PROBLÉMY S PROPOJENÍM, TO PROSTĚ POKRÝVÁ JE. PŘÍTOMNOST RUŠIVÝCH SIGNÁLŮ JE TŘEBA KORIGOVAT, SPÍŠE NEŽ MASKOVANÝ. RUŠIVÝCH SIGNÁLŮ MASKOVANÝCH TÓNOVOU UMLČOVAČEM BUDE PRODUKOVAT ZŘEJMĚ NÁHODNÉ ZMEŠKANÉ ZPRÁVY. PŘERUŠOVANÁ POVAHA RUŠIVÝCH SIGNÁLŮ BUDE DĚLAT PROBLÉM OBTÍŽNÉ REPRODUKOVAT A ŘEŠENÍ PROBLÉMŮ. UŽIVATELÉ NEBUDOU ROZUMĚT, PROČ NEMOHOU SLYŠET VOLÁNÍ, A ZTRATÍ DŮVĚRU V JEJICH RÁDIOVÉHO SYSTÉMU. V NEJHORŠÍM PŘÍPADĚ V BEZPEČNOSTNÍM ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ ZMEŠKANÝ ZPRÁVY, NEBO NEPOCHOPENÝ ZPRÁV, MŮŽE MÍT ZA NÁSLEDEK ÚMRTÍ.
ZA POUŽITÍ KÓDOVANÉ SYSTÉMY ŠUMOVÉ BRÁNY, MŮŽE ZABRÁNIT SLABÉ SIGNÁLY PŘIJÍMÁNY, NAPŘÍKLAD, KDYŽ SE OSOBA VYSÍLÁ NEBO PŘIJÍMÁ JE V OBLASTI OMEZENÉHO BUDOVAMI NEBO TERÉNEM NEBO JE DLOUHÝ VZDÁLENOSTI. DOBŘE NALADĚNÝ PŘIJÍMAČ, KTERÝ NENÍ NAKONFIGUROVÁN VYŽADOVAT CTCSS NEBO DCS TÓNŮ PRO OTEVŘENÍ SQUELCH MOHOU JEŠTĚ NÉST SLABOU ZPRÁVU SPOLU SE STATICKÝM HLUKEM, ZATÍMCO KÓDOVANÉ SQUELCH ZAPNUTÝ PŘIJÍMAČ NEMUSÍ VNÍMAT TÓNY A ZPRÁVU ÚPLNĚ IGNOROVAT.