DV - DLOUHÉ VLNY

DLOUHÉ VLNY
RKS TOPOLNÁ
DLOUHÉ VLNY (ZKRATKA DV, PŘÍPADNĚ LW ČI LF Z ANGLICKÉHO LONG WAVE A LOW FREQUENCY) JE PÁSMO ELEKTROMAGNETICKÝCH VLN O FREKVENCI MEZI 30 KHZ AŽ 300 KHZ, ČEMUŽ ODPOVÍDÁ DÉLKA VLNY 10 KM AŽ 1 KM. VYZNAČUJE SE SPOLEHLIVÝM ŠÍŘENÍM POZEMNÍ (PŘÍMÉ) VLNY NA VELKÉ VZDÁLENOSTI, PROTO SE POUŽÍVÁ PRO NAVIGACI, KOMUNIKACI A ROZHLASOVÉ VYSÍLÁNÍ, KTERÉ MAJÍ POKRÝT VELKÁ ÚZEMÍ. DLOUHOVLNNÝ VYSÍLAČ OVŠEM VYŽADUJE VELKÝ VÝKON A VYSOKÉ VYSÍLACÍ ANTÉNY (STOŽÁRY).
HISTORIE
PRVNÍ POKUSY S BEZDRÁTOVÝM PŘENOSEM SIGNÁLU UŽÍVALY NELADĚNÉ (NAPŘ. JISKROVÉ) GENERÁTORY, PŘENOS SE VŠAK FAKTICKY ODEHRÁVAL V OBLASTI POZDĚJŠÍCH "DLOUHÝCH VLN". ROZKVĚT DLOUHOVLNNÉHO VYSÍLÁNÍ SPADÁ HLAVNĚ DO PRVNÍCH DESETILETÍ 20. STOLETÍ A OD 30. LET SE BĚŽNÉ ROZHLASOVÉ VYSÍLÁNÍ POSTUPNĚ PŘESOUVALO NA STÁLE KRATŠÍ VLNOVÉ DÉLKY. HLAVNÍMI DŮVODY BYLA NÁKLADNOST DLOUHOVLNNÝCH VYSÍLAČŮ, POKROKY RADIOTECHNIKY NA STÁLE VYŠŠÍCH FREKVENCÍCH I OKOLNOST, ŽE PŘI ŠÍŘCE PÁSMA AM VYSÍLAČE 9 KHZ SE DO PÁSMA DLOUHÝCH VLN DAL UMÍSTIT JEN MALÝ POČET VYSÍLAČŮ, ANIŽ BY SE NAVZÁJEM RUŠILY.
SOUČASNOST
DNES NA DLOUHÝCH VLNÁCH VYSÍLÁ JEN NĚKOLIK NÁRODNÍCH ROZHLASOVÝCH VYSÍLAČŮ VELKÝCH STÁTŮ A PÁSMO SE HLAVNĚ VYUŽÍVÁ PRO TAKOVÉ ÚČELY, KDE JE NA PRVNÍM MÍSTĚ SPOLEHLIVOST A VÝHODY POZEMNÍ VLNY. TO JSOU NAPŘÍKLAD FREKVENČNÍ A ČASOVÉ STANDARDY (DCF77), RADIOMAJÁKY, PŘÍPADNĚ I KOMUNIKACE S PONORKAMI. V ČESKU V SOUČASNÉ DOBĚ VYSÍLÁ NA DLOUHÝCH VLNÁCH ČRO RADIOŽURNÁL Z VYSÍLAČE TOPOLNÁ (270 KHZ). VYSÍLÁNÍ NA DLOUHÝCH VLNÁCH V ČESKÉ REPUBLICE MĚLO BÝT UKONČENO NA PŘELOMU ÚNORA A BŘEZNA 2014 Z DŮVODŮ EKONOMICKÉ A ENERGETICKÉ NÁROČNOSTI, ALE ČESKÝ ROZHLAS PO UZAVŘENÍ SMLOUVY S ČESKÝMI RADIOKOMUNIKACEMI POKRAČUJE VE VYSÍLÁNÍ NA DLOUHÝCH VLNÁCH I NADÁLE.
